2005-09-23. j szerzemnyeink.
Forrs: Szentesi let
A Koszta Jzsef Mzeum a tavalyi esztend folyamn a Szentesi let hasbjain egy olyan sorozat elindtst kezdemnyezte, amely az orszg klnbz trsintzmnyeiben killtott mtrgyainkat, mtrgyegytteseinket kvnta az rdekldk figyelmbe ajnlani.
A hetilapban rendszeresen megjelen rsokbl az olvas megismerhette a rgszeti gyjtemny becsesebb darabjait vagy pldul az pusztaszeri Nemzeti Trtneti Emlkparkban tallhat, szentesi vonatkozs pleteket. A mostani sorozat a mzeum legutbbi gyarapodsait veszi szmba, ami taln azrt lehet rdekes a nagykznsg szmra, mert a ltogatk kzl csak kevesen nyernek bepillantst a sznfalak mgtt zajl mindennapi tevkenysgbe. A gyjtemnyek sszettelvel, llomnyval trtn megismerkeds ugyanakkor rvilgthat arra, hogy a killtsok gyakran csak a legreprezentatvabb, az adott tudomnyterlet szmra klns rtkkel br trgyak, dokumentumok bemutatsn alapulnak, mikzben mkincsek ezrei aludhatjk rk lmukat a raktrak mlyn.
Az utbbi vek szakmai frumain, tancskozsain kitntetett szerep illette meg a mzeumok nprajzi gyjtemnyeivel kapcsolatos elmleti s gyakorlati krdseket, amelyek a jelenkor s a kzelmlt trgyi kultrjnak mzeumi dokumentlsra, illetve a hagyomnyos rtelemben vett eszkzanyag gyjtsi lehetsgeire vonatkoztak. Gyjtsi stratgink igyekszik az j szempontokat is rvnyre juttatni, m arrl sem feledkezhetnk meg, hogy az eldeink ltal sszelltott trgyegyttesek sok esetben bizony kiegsztsre szorulnak. Nehzsget jelent ugyanakkor a gyjtemnyek bvtse, aminek elssorban az egyre inkbb beszkl pnzgyi lehetsgek szabnak hatrt. Az igencsak szernynek mondhat sajt forrsok mellett taln nmi remnyt jelenthetnek a Nemzeti Kulturlis Alapprogram ltal meghirdetett plyzatok, amelyek egy-egy nagyobb hagyatk megvsrlsnak anyagi httert biztosthatjk.
A tavalyi esztend folyamn gy sikerlt megvsrolnunk az 1959-tl egszen az 1990-es vekig, a nagytkei orszgt mellett mkd kovcsmhely teljes eszkzllomnyt. Tihanyi Sndor a tanfolyam elvgzst kveten nem lett azonnal nll, hiszen nem llt rendelkezsre az a munkaeszkzllomny, amely a mestersg gyakorlshoz elengedhetetlen lett volna. Magyartsen, a szli hz fszerben alaktotta ki els mhelyt, majd az 1950-es vek vgn vsrolta meg azt a nagytkei tanyt, ahol lete vgig tevkenykedett. A csald a mhely teljes berendezst megrizte, ami azt jelentette, hogy a dokumentlst s a mzeumba szlltst megelzen minden egyes trgyat az eredeti helyn talltunk. Tihanyi Sndor nll kovcsknt tevkenykedett a kollektivizls utn is: lovakat patkolt, ekevasakat lezett, gpeket javtott. Megrendeli elssorban a krnykbeli tanyai gazdk kzl kerltek ki. A lllomny megfogyatkozst kveten elssorban kerkprok javtsval foglalkozott, ami nyugdjba vonulst kveten is lland elfoglaltsgot jelentett szmra. A mhely a csald laksul szolgl tanyaplet kzvetlen kzelben helyezkedik el. Az ptmny vlyogfal, fehrre meszelt, tengelye prhuzamos a nagytkei ttal. A bejrati ajttl balra tallhat a tzhely, amelyhez kzvetlenl csatlakozik a fjtat. Emltst rdemel mg a nagymret, farnkre illesztett ll, a satupad, valamint a kzifr. Az n. rgztett segdeszkzk s a kziszerszmok kzl a kvetkez tpusokat sikerlt szmbavennnk: pamacs, horgasvas, tz-, szeneslapt, llk, satuk, tzifogk, kalapcsok, vgk, erezk, rkolk, gmblytk, llvgk, llbettek, hidegvgk, kzi lyukasztk, menetvgk.
Terveink szerint a mhely rekonstrult formban a vrmegyehzn a szentesi kismestersgek trgyi vilgt bemutat trlat keretei kztt lesz lthat, rk emlket lltva ezzel egy valamikor igen nagy szakrtelmet ignyl, ugyanakkor ltalnos megbecslsnek rvend foglalkozsnak.
|