A játék szavunk több jelentésű szó. Jelenti magát a tevékenységet és a tevékenység tárgyát. A kiállításunkban elsősorban azokról a játékokról emlékezünk meg, amelyek végzéséhez maradandó anyagból készült tárgyak is kötődnek, de számos olyan játékot is érint, ami tárgyi eszközt nem igényel.
Jól látható, hogy az a tárgycsoport a leggazdagabb, ami a kislányokat a női szerepek elsajátításában és gyakorlásában segítette, ilyenek a babázás, lakberendezés, főzőcske stb. Természetesen ezek a tárgyak a készítés korának és a használók társadalmi helyzetének jellegzetességeit is magukon hordozzák. Látványos különbségeket figyelhetünk meg a polgári és paraszti világ emlékeiben.
A gyermekek legkedveltebb játékait, a babákat és a mackókat az utóbbi százötven évben a gyáripar tömegesen állította elő, így természetesen adódik, hogy ezekből sokkal több maradt meg az utókor számára, mint az egyedileg készített játékokból.
Az egykori játékok készítése és a régi játék folyamata során olyan tárgyi és szellemi világ jött létre, amely száz év távlatából is érdekes, különleges, és pusztán a vele való foglalkozás is örömforrás.