2009-07-17. Tokcslin Fridrich Idtl bucszunk
Forrs: Szentesi let
Vrosunk idsebb lakosai kztt aligha van olyan, akinek ne csengene ismersen a Fridrich nv, hisz szz ven t ez egyet jelentett a fnykpszettel, a fotmvszettel, a kpzmvszet tmogatsval. Sokan mg a Mesterre, Fridrich Jnosra is emlkezhetnek, aki 1893-ban fnykpszsegdknt kerlt Szentesre, s hamarosan a telepls legismertebb fotogrfusv vlt. nll mtermt 1905-ben nyitotta meg a Kossuth utcn, az n. grg brhz udvarban. A ma ipartrtneti killthelyknt mkd kis pletben egykor szmos hressg megfordult, a korszak kpzmvszeinek szne-java: Koszta Jzsef, Rudnay Gyula, Tornyai Jnos, Endre Bla, Drahos Istvn, rknyi Strasszer Istvn, Koncz Antal. Fridrich Jnos maga is amatr fest volt, sokat tanult mvszbartaitl, de ennl jelentsebb volt mprtol, mecnsi tevkenysge, amelynek szmos ifj tehetsg ksznhette sikeres plyakezdst.
A Mester szakmai sikerei kz sorolhat, hogy "fnykpszdinasztit" alaptott, utdainak tovbbadva mestersgbeli fogsait. Fia nem lvn, lenyaira hagyomnyozta felhalmozott tudst, elemi iskols koruktl bevonva ket a mtermi munkba. Kezdetben a fixlsban, a kpek ztatsban s szrtsban segdkeztek, ksbb mr k vgeztk a koprozst, fnyestst, a vegyszerek kikeverst, a kpek krlvgst, cakkozst, s besegtettek az gyfelek fogadsban is. Igen korn sajt fnykpezgpeket is kaptak, hogy kedvkre "amatrkdhessenek". Az imdott papnl hivatalosan kitltttk a tanoncidt, majd segdknt folytattk a munkt a csaldi vllalkozsban. Amikor frjhez mentek, apai segtsggel nll fotmtermet nyitottak.
A legkisebb leny, Ida, aki 1922-ben szletett, nmileg kilgott a sorbl. Leginkbb rklte apja mvszetek irnti rajongst, nehezen viselve a nkre nehezed konvencionlis ktttsgeket. Korban "modern" nnek szmtott: szott, korcsolyzott, lovagolt, kerkprozott, dohnyzott, s ami akkoriban mg ritkasgszmba ment, lerettsgizett. Taln nem vletlen, hogy szmra a nagy Tokcsli Lajos festmvsz lett, akinek a plyakezdst Fridrich Jnos egyengette. Az ifj tehetsg 1935-ben fordult meg elszr a Fridrich-hzban, s csakhamar kiderlt, hogy nem az ids fotogrfus miatt lettek egyre gyakoribbak ltogatsai a mteremben. Ez 1942 februrjban egyrtelmv vlt, amikor eljegyezte, majd november 22-n nl vette patrnusa legkisebb lenyt, Fridrich Idt.
Ettl kezdve Ida teljes njvel frjnek lt, mindent alvetve prja mvszi kiteljesedsnek, sikernek. volt a mzsja, btortja, vigasztalja, kritikusa, ha kellett polja, gondozja. Egy egsz leten t. A kezdeti vtizedek pedig igen nehezek voltak. A boldog csaldi letnek 1943 szn a katonai "SAS"-behv vetett vget. A fiatalasszony magra maradt nhny hnapos kislnyval, Boglrkval. Frje 1945 tavaszn szerencssen hazatrt, de laksukat akkorra kifosztottk. Az jjpts, jrakezds vei kvetkeztek, gyakori nlklzssel, mg tbb csaldssal. Ida nni rendletlenl hitt frje tehetsgben, nyugodt csaldi htteret biztostva rajongva szeretett trsa mvszi munkjhoz. Tanult mestersgvel, a fotzssal azonban sem hagyott fel. Ugyan nem lett segd desapjnl, nem nyitott sajt mtermet, mint nvrei, de a helyi Kertszeti Kutatlloms munkatrsaknt rszt vett szmos orszgos- s vilghr nemestett termk fotdokumentcijnak, ltvnyos termkbemutatjnak sszelltsban, megrendezsben. Nyugdjba vonulstl minden idejt ismt frjnek s csaldjnak szentelhette. Felgyelte frje trendjt, beszerezte a szksges gygyszereket, vta minden bajtl. Tokcsli Lajos a 80. szletsnapjn vele kszlt interjt a kvetkez mondatokkal zrta: "Nyolcvan esztend; sok, kevs? Ez azrt valami. Hls vagyok a sorsnak, hogy imdott felesgem s csaldom krben tudtam eltlteni." A mindenkor h, ragaszkod hitves kilenc vvel lte tl lete prjt. Mg segdkezett abban, hogy frje munkssgrl minl hitelesebb lers kerljn a Szentes vros dszpolgrai cm ktetbe. Mg rszt vett az elmlt vben megjelent knyv avatjn. Lenya s unokja meslte, hogy nagy rmet jelentett szmra a Lajos bcsirl szl fejezet, amelyet tbbszr felolvastatott magnak. Bizonyra akkor is szeretett urra s csaldjra gondolhatott, amikor nhny napja, 87. letvben elragadta a hall.
Ma a vros egyik ltvnyossga, valsgos "kszerdoboza" a futcn tallhat "fnyirda", az 1905-ben megnylt Fridrich-fle napfny-mterem szerny kis plete. Az orszgosan is ritkasgnak szmt technikatrtneti ltestmny a Fridrich lnyoknak ksznheti ltt, hisz k riztk meg az rtkes rgi berendezseket, s adomnyoztk azokat a mzeumnak, kzel 25 ezer vegnegatv s skfilmfelvtel ksretben. A hagyatk sorst az adomnyozk folyamatosan figyelemmel kisrtk. Most, Ida nni hallval az utols Fridrich leny is tvozott az lk sorbl. Ettl kezdve kzs feladatunk s ktelessgnk lesz felgyelni az rtkes gyjtemnyre, s mindarra a szellemi- s kulturlis hagyatkra, amelyeket a Fridrich csaldnak ksznhet vrosunk.
Labdi Lajos
|