Paál István szobrász emlékkiállítása
A nemrég elhunyt szobrászművészre, Paál Istvánra emlékezik a „Kőbe vésett élet” című tárlattal a Koszta József Múzeum. A kiállításon a szobrász kisplasztikáit, rajzait, valamint köztéri szobraihoz készített vázlatait tekinthetik meg az érdeklődők október végéig.
Paál István 1953 és 1959 között a Magyar Képzőművészeti Főiskolán végezte tanulmányait; mestere Kisfaludi Strobl Zsigmond volt.
A közelmúltban elhunyt alkotónak szerte az országban láthatóak köztéri szobrai Soprontól Hajdúnánásig. 1983-ban készített Petőfi-mellszobra első díjat nyert a Petőfi Sándor születésének 160. évfordulójára meghirdetett országos pályázaton.
Paál készítette az ismert budapesti „Ágaskodó Pegazus” szobrot. „Ez az a két mű, ami az ő személyes habitusát, szobrászi karakterét, művészi hitvallását érzékletesen és a legplasztikusabban jeleníti meg, kifejezi azt. Ezekben a munkákban elementáris vonzódását mutathatta meg a monumentális köztéri kőszobrokhoz” – emlékszik párjára, Paál Istvánra Móricz Éva.
„Paál István életét, szellemét, gondolatait, szerelmét és szeretetét maradandóan beleírta a kövekbe, akik az ő szemében ugyanúgy élőlények voltak, mint az emberek. A lovak, a kecskék, a fák, virágok, bokrok, bogarak, az emlősök és a gyíkok, ezért mind-mind kedves élőtársai voltak” – írja visszaemlékezésében Móricz Éva
Forrás: Móra Ferenc Múzeum, Szeged
|